rychlonabíjení

USB PD – Power Delivery – i Qualcomm QC (Quick Charge) představují dobíjení kompatibilních zařízení s konektorem USB-C (pouze) zvýšenou rychlostí a s použitím vyššího výkonu (watt). Zpravidla jde o mobilní telefony a tablety, objevuje se ale také více notebooků, který tento systém rychlodobíjení podporují, nebo třeba „chytrých“ hodinek a powerbank.

Pokud zařízení není kompatibilní s tímto systémem a připojíte ho ke konektoru podporujícím rychlodobíjení, bude se dobíjet běžnou rychlostí, jako by bylo připojeno ke standardní dobíječce.

Naopak kompatibilní zařízení se může například místo dvou hodin dobít třeba za polovinu, nebo i méně, záleží na konkrétním výrobku, a konkrétní dobíječce. Zatímco totiž standard USB definuje napětí 5 V a maximální odběr proudu od 500 mA do 2 A, je možné, pro dosažení vyššího toku energie do akumulátoru, použít i vyšší nabíjecí napětí. Vše tomu ale musí být uzpůsobeno, tedy mobilní zařízení, napájecí zdroj i akumulátor. Například Qualcomm QC používá 3 až 20 V.