Novinky a zajímavosti...

Reálná kapacita powerbanky?

Powerbanka, neboli externí baterie či nabíječka je zařízení, se kterým se setkáváme čím dál častěji a mnoho lidí objevuje nesporné výhody a přednosti tohoto produktu.

Můžeme říct, že každý uživatel drobné elektroniky, jako např. telefonu, fotoaparátu, kamery, hodinek, tabletu, dronu a tak dále, nejednou zažil situaci, kdy potřeboval svoje zařízení nabít i mimo el. síť.

 

Jak a podle čeho takové zařízení vybrat?

 Prvně si položme otázku, co je pro nás při výběru powerbanky důležité a na co ji chceme používat.PN-969_10

Jde nám jen o občasné „oživení“ telefonu, než dojedeme domů? Nebo potřebujeme výkonnou powerbanku, protože jedeme někam na dovolenou, nebo výlet a bereme hodně elektroniky sebou…

Sami si řekněte, zda je pro Vás důležitá hmotnost, barva, vzhled, nebo výkon powerbanky…

 

A jak je to ve skutečnosti s výkonem - kapacitou powerbanky?pozadí facebook zaby

 

Tím nejdůležitějším parametrem každé powerbanky je samozřejmě její kapacita udávaná v mAh. Tedy vlastnost, kolikrát z plně nabité powerbanky jsem schopen dobít moje el. zařízení s určitou baterií.

Nejjednodušší je se podívat na obal powerbanky a údaj v mAh si přečíst, ale…

V tomto případě však nestačí znát pouze údaj v mAh, ale také napětí ve V (Voltech), které výsledný přenos proudu (A) do Vašeho zařízení přímo ovlivňuje. Většina výrobců baterií (v powerbankách i telefonech) udává kapacitu při napětí 3,7V, což umožňuje kapacity vzájemně porovnat.

Některé z mnoha vlastností, které ovlivňují výkon powerbanky jsou např.:

 • napětí akumulátoru
 • výstupní napětí
 • rychlost nabíjení
 • ztráta při vybíjení powerbanky
 • ztráty při nabíjení el. zařízení

 

Obecně platí, že čím méně kvalitní powerbanka, tím jsou tyto ztráty větší a ve výsledku se můžeme dostat až na 50% reálné kapacity, proti uváděné na obale.

A tím se dostáváme ke zjištění, že mnoho výrobců powerbank nám sdělují jinou pravdu, než tu, kterou potřebujeme při výběru powerbanky slyšet.

Jedním z mála výrobců, který skutečnou kapacitu přímo na powerbance uvádí je značka Pineng. Na jejich výrobcích najdete jak obecně udávanou kapacitu, tak reálnou kapacitu po odečtení všech ztrát na převodnících a účinnosti baterie.

Dočtete se, že udávaná kapacita 20 000 mAh je vztažena k napětí 3,75V a při 5V které potřebujete pro nabíjení Vašeho telefonu, je reálná kapacita 12 580mAh. Zde je již započítána i výše zmiňovaná účinnost baterie 85%. Důležitý je také údaj, který říká, že uváděné kapacity dosáhnete při nabíjení za pomoci proudu 1A. 

Více o této značce zde.

Abychom se dopátrali k reálné kapacitě powerbanky a byli si tak schopni spočítat, kolikrát opravdu nabijeme naše zařízení z powerbanky, potřebujeme znát některé veličiny.

Základní pojmy a jednotky:

 • Napětí - V (Volt)
 • Proud -  A (Ampér) - 1A=1000mA
 • Kapacita - mAh (miliAmpérhodina) - 2200 mAh = baterie s touto kapacitou dokáže dodávat proud o velikosti 220mA po dobu 10 hodin. Tato kapacita v mAh je vždy vztažená k příslušné hodnotě napětí (V).
 • Obvyklé napětí baterií (vnitřních článků) powerbank i telefonů - 3,7V (průměrná hodnota; reálná hodnota není konstantní a pohybuje se v rozmezí 3V - 4,2V v závislosti na nabití)
 • Obvyklé napětí při nabíjení telefonu - 5 V (Standard pro USB)

 

Nyní si můžeme spočítat reálnou kapacitu powerbanky z tohoto vzorce: 

 

1 vzorec

 

A) Příklad výpočtu reálné kapacity při udávané kapacitě 20000mAh pro model Pineng PN-989 20000mAh

 PN-989_13

 2 vzorec

 

 3 vzorec

 

B) Příklad výpočtu reálné kapacity při udávané kapacitě 10000mAh pro model Pineng PN-988 10000mAh

 

4 vzorec

 

5 vzorec 

 

Při tomto výpočtu berme ale v úvahu, že počítáme s efektivitou baterie 85%, což je nadstandardní hodnota pro kvalitní výrobce powerbank. Někteří výrobci udávají i 90% účinnost při nabíjení. Otázkou je, zda toto už není pouze hra s čísly.

Pokud budete počítat reálnou kapacitu u „noname“ powerbanky, počítejte s efektivitou někde okolo 55-65%. Více určitě ne.

Právě jsme si vypočítali reálnou kapacitu powerbanky.

 

Nyní si potřebujeme vypočítat, kolikrát z reálné kapacity nabijeme náš telefon.

Jelikož ale při nabíjení telefonu z powerbanky dochází k dalším ztrátám a k dalšímu převodu z 5V na 3,7V, budeme potřebovat tento vzoreček. 

 6 vzorec

 

Příklad výpočtu počtu nabití např. telefonu s baterií 2000mAh a použití PB Pineng PN-963 10000mAh s reálnou kapacito 6290mAh 

 PN-963_16

 

7 vzorec

 

8 vzorec

 

9 vzorec

 

10 vzorec

 

To znamená, že telefon s baterií o kapacitě 2000mAh, můžeme nabít powerbankou o kapacitě 10000mAh 3,4krát.

Jak je vidět, určit konkrétní účinnost pro váš přístroj není příliš jednoduché, a proto se běžně tento vliv zanedbává. Pro snadnější orientaci jsme pro Vás připravili již vypočítanou tabulku počtu nabití telefonu. Stačí si jen vybrat J

 

Shrnutí

 • Při zjišťování kapacity vždy hledejte údaj vztažený k napětí 5V, případně si uvedenou kapacitu dle vzorce výše sami převeďte.
 • Reálná kapacita je o cca 30-45% nižší než uvedená na krabičce (převod ze 3,7V na 5V + ztráty vybíjením a nabíjením).
 • Sledujte odborné recenze, ale výsledky berte vždy s rezervou (různá účinnost při nabíjení, zbytková energie v baterii apod.).
 • Nabíjení nižším proudem (vypnuté zařízení, volba USB s nižším výstupním proudem apod.) může pozitivně ovlivnit kapacitu powerbanky (snížení ztrát).
 • Nezapomeňte na vstupní proud, který ovlivňuje rychlost nabíjení samotné powerbanky (doporučujeme 1,5A a více).
 • Pokud pospícháte, nabíjejte powerbanku kvalitní nabíječkou s dostatečným výstupním proudem, aby nabíjení netrvalo zbytečně dlouho (doporučujeme 1,5A a více).
 • Vyvarujte se neoriginálních powerbank, kterým mnohdy chybí bezpečnostní prvky a údaje o kapacitě jsou velmi zkreslené, nemluvě o zpracování

 

 

Závěr

Snažil jsem se tento článek a rady ke kapacitě powerbank popsat co nejsrozumitelněji a nezacházet do dalších detailů, které ovlivňují nabíjení a vybíjení jak PB samotné, tak telefonu, tabletu a ostatní elektroniky.

Doufám, že se nám podařilo tuto problematiku alespoň trochu objasnit :)

A pokud jsou pro vás uvedené výpočty příliš komplikované, pamatujte si alespoň to, že reálná kapacita powerbanky je obvykle o 30-45% nižší než je udávána na obale.

 

Pokud by kdokoliv objevil jakékoliv nesrovnalosti v tomto textu, budu vděčný za připomínku a zvýšení kvality tohoto článku.

Snadný výběr powerbanky Vám přeje

tým Best Power Bank

 

Některé pasáže převzaty z wikipedie

 

Jakou powerbanku vybrat - tabulka počtu nabití

Nevíte jakou poverbanku si vybrat ?

Nevíte jakou kapacitu má baterie vašeho telefonu ? 

Je pro Vás prioritou počet nabití, nebo kapacita powerbanky ? 

 

Podívejte se zde: Jak na powerbanky a pokud tam svůj telefon náhodou nenajdete, dejte nám vědět...

 

tým Best Power Bank

 

 

Pineng - inovátor na trhu s bateriemi

 

Zhongshan Pineng Battery Co., Ltd je high-tech společnost specializující se na výzkum, vývoj a výrobu baterií, dobíjecí akumulátorů, nabíječek pro baterie a powerbank určených pro všechna drobná elekronická zařízení jako jsou telefony, kamery fotoaparáty, drony, PSP, MP3 / MP4, navigace, optiky, puškohledy, chytré hodinky a náramky a všechna ostatní digitální zařízení včetně výrobků Apple.

Společnost Pineng je jednou z nejrychleji expandujících na asijském trhu s těmito produkty. Klade především důraz na neustálé inovace v oblasti produktů a služeb. Především díky inovativním technologiím při výrobě externích zdrojů a powerbank, které jsou vždy vyráběny s ohledem k životnímu prostředí a splňují nejpřísnější normy ochrany životního prostředí, se společnost stala lídrem v oblasti externích zdrojů, powerbank a jejich příslušenství na asijském trhu.

Společnost má více než 200 zaměstnanců, včetně technologických inženýrů, kteří mají dlouholeté zkušenosti v oblasti napájecích zdrojů.

Společnost získala certifikát ISO9001: 2000. Všechny dovážené výrobky mají ceritfikace CE, RoHS a certifikace FCC.

Kromě domácího trhu, jsou produkty značky PINENG prodávány zahraničními společnostmi v Evropě, USA, Asii a Oceánii

Společnost vlastní pojištění odpovědnosti pro všechny produkty po celém světě.


O produktech značky PINENG

Díky úzké specializaci a vlastnímu vývoji je společnost schopna vyrábět ty nejkvalitnější a nejmodernější produkty oproti své konkurenci, jako jsou např. patentované informační LCD displeje na powerbankách, nebo používané japonské elektronické ochranné obvody. Toto je jen nepatrnou ukázkou vybavení špičkových powerbank.

Patentované japonské ochranné elektronické obvody a jejich využití v powerbankách značky Pineng:

Všechny produkty této značky obsahují japonskou, vysoce efektivní elektronickou technologii ochrany IC, která zajišťuje:

   1) posilování výdrže baterie – optimalizovaný proces nabíjení a vybíjení powerbanky
   2) ochranu powerbanky proti přebíjení
   3) ochranu powerbanky proti úplnému vybití
   4) ochranu powerbanky proti přepětí
   5) ochranu powerbanky proti zkratu
   6) ochranu powerbanky proti vysoké teplotě baterie (přehřátí)
   7) automatickou regulaci výstupního proudu
   8) konstatní výstupní napětí

Dále powerbanky obsahují vestavěný inteligentní čip napětí, který automaticky rozpozná potřebné napětí a proud různých druhů digitálních produktů a na základě těchto informací uzpůsobí jejich nabíjení. Tento čip zajišťuje:

   1) elektronicky řízený proces nabíjení ostatních zařízení (telefony, Ipad, MP3, MP4, baterie, lampy, el. cigarety,                      drony, kamery, fotoaparáty, poškohledy, navigace, GPS, chytré hodinky, atd.)
   2) automatický start nabíjení a jeho kontrola proti přebíjení
   3) možnost volby mezi 1.0A a 2.1A výstupem

Další nespornou výhodou je možnost nabíjení dvou zařízení současně, díky dvěma USB konketorům.

Díky patentovanému a kristalicky jasnému LCD displeji budete vždy okamžitě vědět o všem, co se s Vaší powerbankou zrovna děje. Display Vám poskytne okamžité informace o:

   1) kapacitě powerbanky s přesností 1%, jak při nabíjení powerbanky, tak při jejím vybíjení (zvláště užitečné u vyšších           kapacit)
   2) hodnotách nabíjecího proudu a napětí při nabíjení ostatních zařízení
   3) Indikuje hodnoty nabíjecího proudu a napětí samostně pro každé nabíjecí USB

Nadstandardní spolehlivost a kvalita výrobků sebou přináší neustále se zvyšující zájem zákazníků o produkty značky PINENG po celém světě.

Stanťe se uživatelem vyjímečné powerbanky.

Spokojenost Vám garantuji osobně…

Nantl Rostislav
majitel eshopu
Best Power Bank
777 109 009
info@best-powerbank.cz

Další informace na domovské stránce společnosti Pineng zde:Pineng/home

Nové Dárkové poukazy

Dobrý den Vážení zákazníci,

chceme se Vám pochlubit s další dobrou zprávu.

Právě dnes se nám povedla dokončit a "vyladit" další služba právě pro Vás.

Konkrétně se jedná o službu, kde jsme začali ke standardnímu zboží nabízet i Dárkové poukazy. Zde bližší info: DÁRKOVÉ POUKAZY
Věřím, že této nabídky spousta z Vás využije i díky blížícím se Vánocům a nakupování na našem eshopu bude zase o něco příjemnější.

Pokud by Vás napadly jakékoliv dotazy, nápady, či připomínky, budeme za ně vděčni.

Hezké a příjemné nakupování

Nantl Rostislav
Best Power Bank
777 109 009
info@best-powerbank.cz

 

Pineng 966 - užitečný pomocník

Nová powerbanka Pineng PN-966 je záložní zdroj, který se hodí opravdu všude. 

Na svou kapacitu 10000mAh má ideální velikost a ještě zabudované kabely pro nabíjení, které se dají celé odpojit a použít i s originální nabíječkou. 

Zpracování na 1* stejně, jako všechny výrbky od PINENGU, který je specializovaný výrobce powerbank již dlouhé roky.

PN-966aa

Odkaz zde: Pineng PN-966