Reálná kapacita powerbanky?

Powerbanka, neboli externí baterie či nabíječka je zařízení, se kterým se setkáváme čím dál častěji a mnoho lidí objevuje nesporné výhody a přednosti tohoto produktu.

Můžeme říct, že každý uživatel drobné elektroniky, jako např. telefonu, fotoaparátu, kamery, hodinek, tabletu, dronu a tak dále, nejednou zažil situaci, kdy potřeboval svoje zařízení nabít i mimo el. síť.

 

Jak a podle čeho takové zařízení vybrat?

 Prvně si položme otázku, co je pro nás při výběru powerbanky důležité a na co ji chceme používat.PN-969_10

Jde nám jen o občasné „oživení“ telefonu, než dojedeme domů? Nebo potřebujeme výkonnou powerbanku, protože jedeme někam na dovolenou, nebo výlet a bereme hodně elektroniky sebou…

Sami si řekněte, zda je pro Vás důležitá hmotnost, barva, vzhled, nebo výkon powerbanky…

 

A jak je to ve skutečnosti s výkonem - kapacitou powerbanky?pozadí facebook zaby

 

Tím nejdůležitějším parametrem každé powerbanky je samozřejmě její kapacita udávaná v mAh. Tedy vlastnost, kolikrát z plně nabité powerbanky jsem schopen dobít moje el. zařízení s určitou baterií.

Nejjednodušší je se podívat na obal powerbanky a údaj v mAh si přečíst, ale…

V tomto případě však nestačí znát pouze údaj v mAh, ale také napětí ve V (Voltech), které výsledný přenos proudu (A) do Vašeho zařízení přímo ovlivňuje. Většina výrobců baterií (v powerbankách i telefonech) udává kapacitu při napětí 3,7V, což umožňuje kapacity vzájemně porovnat.

Některé z mnoha vlastností, které ovlivňují výkon powerbanky jsou např.:

 • napětí akumulátoru
 • výstupní napětí
 • rychlost nabíjení
 • ztráta při vybíjení powerbanky
 • ztráty při nabíjení el. zařízení

 

Obecně platí, že čím méně kvalitní powerbanka, tím jsou tyto ztráty větší a ve výsledku se můžeme dostat až na 50% reálné kapacity, proti uváděné na obale.

A tím se dostáváme ke zjištění, že mnoho výrobců powerbank nám sdělují jinou pravdu, než tu, kterou potřebujeme při výběru powerbanky slyšet.

Jedním z mála výrobců, který skutečnou kapacitu přímo na powerbance uvádí je značka Pineng. Na jejich výrobcích najdete jak obecně udávanou kapacitu, tak reálnou kapacitu po odečtení všech ztrát na převodnících a účinnosti baterie.

Dočtete se, že udávaná kapacita 20 000 mAh je vztažena k napětí 3,75V a při 5V které potřebujete pro nabíjení Vašeho telefonu, je reálná kapacita 12 580mAh. Zde je již započítána i výše zmiňovaná účinnost baterie 85%. Důležitý je také údaj, který říká, že uváděné kapacity dosáhnete při nabíjení za pomoci proudu 1A. 

Více o této značce zde.

Abychom se dopátrali k reálné kapacitě powerbanky a byli si tak schopni spočítat, kolikrát opravdu nabijeme naše zařízení z powerbanky, potřebujeme znát některé veličiny.

Základní pojmy a jednotky:

 • Napětí - V (Volt)
 • Proud -  A (Ampér) - 1A=1000mA
 • Kapacita - mAh (miliAmpérhodina) - 2200 mAh = baterie s touto kapacitou dokáže dodávat proud o velikosti 220mA po dobu 10 hodin. Tato kapacita v mAh je vždy vztažená k příslušné hodnotě napětí (V).
 • Obvyklé napětí baterií (vnitřních článků) powerbank i telefonů - 3,7V (průměrná hodnota; reálná hodnota není konstantní a pohybuje se v rozmezí 3V - 4,2V v závislosti na nabití)
 • Obvyklé napětí při nabíjení telefonu - 5 V (Standard pro USB)

 

Nyní si můžeme spočítat reálnou kapacitu powerbanky z tohoto vzorce: 

 

1 vzorec

 

A) Příklad výpočtu reálné kapacity při udávané kapacitě 20000mAh pro model Pineng PN-989 20000mAh

 PN-989_13

 2 vzorec

 

 3 vzorec

 

B) Příklad výpočtu reálné kapacity při udávané kapacitě 10000mAh pro model Pineng PN-988 10000mAh

 

4 vzorec

 

5 vzorec 

 

Při tomto výpočtu berme ale v úvahu, že počítáme s efektivitou baterie 85%, což je nadstandardní hodnota pro kvalitní výrobce powerbank. Někteří výrobci udávají i 90% účinnost při nabíjení. Otázkou je, zda toto už není pouze hra s čísly.

Pokud budete počítat reálnou kapacitu u „noname“ powerbanky, počítejte s efektivitou někde okolo 55-65%. Více určitě ne.

Právě jsme si vypočítali reálnou kapacitu powerbanky.

 

Nyní si potřebujeme vypočítat, kolikrát z reálné kapacity nabijeme náš telefon.

Jelikož ale při nabíjení telefonu z powerbanky dochází k dalším ztrátám a k dalšímu převodu z 5V na 3,7V, budeme potřebovat tento vzoreček. 

 6 vzorec

 

Příklad výpočtu počtu nabití např. telefonu s baterií 2000mAh a použití PB Pineng PN-963 10000mAh s reálnou kapacito 6290mAh 

 PN-963_16

 

7 vzorec

 

8 vzorec

 

9 vzorec

 

10 vzorec

 

To znamená, že telefon s baterií o kapacitě 2000mAh, můžeme nabít powerbankou o kapacitě 10000mAh 3,4krát.

Jak je vidět, určit konkrétní účinnost pro váš přístroj není příliš jednoduché, a proto se běžně tento vliv zanedbává. Pro snadnější orientaci jsme pro Vás připravili již vypočítanou tabulku počtu nabití telefonu. Stačí si jen vybrat J

 

Shrnutí

 • Při zjišťování kapacity vždy hledejte údaj vztažený k napětí 5V, případně si uvedenou kapacitu dle vzorce výše sami převeďte.
 • Reálná kapacita je o cca 30-45% nižší než uvedená na krabičce (převod ze 3,7V na 5V + ztráty vybíjením a nabíjením).
 • Sledujte odborné recenze, ale výsledky berte vždy s rezervou (různá účinnost při nabíjení, zbytková energie v baterii apod.).
 • Nabíjení nižším proudem (vypnuté zařízení, volba USB s nižším výstupním proudem apod.) může pozitivně ovlivnit kapacitu powerbanky (snížení ztrát).
 • Nezapomeňte na vstupní proud, který ovlivňuje rychlost nabíjení samotné powerbanky (doporučujeme 1,5A a více).
 • Pokud pospícháte, nabíjejte powerbanku kvalitní nabíječkou s dostatečným výstupním proudem, aby nabíjení netrvalo zbytečně dlouho (doporučujeme 1,5A a více).
 • Vyvarujte se neoriginálních powerbank, kterým mnohdy chybí bezpečnostní prvky a údaje o kapacitě jsou velmi zkreslené, nemluvě o zpracování

 

 

Závěr

Snažil jsem se tento článek a rady ke kapacitě powerbank popsat co nejsrozumitelněji a nezacházet do dalších detailů, které ovlivňují nabíjení a vybíjení jak PB samotné, tak telefonu, tabletu a ostatní elektroniky.

Doufám, že se nám podařilo tuto problematiku alespoň trochu objasnit :)

A pokud jsou pro vás uvedené výpočty příliš komplikované, pamatujte si alespoň to, že reálná kapacita powerbanky je obvykle o 30-45% nižší než je udávána na obale.

 

Pokud by kdokoliv objevil jakékoliv nesrovnalosti v tomto textu, budu vděčný za připomínku a zvýšení kvality tohoto článku.

Snadný výběr powerbanky Vám přeje

tým Best Power Bank

 

Některé pasáže převzaty z wikipedie